Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

CZERWIEC 2023

Utworzono dnia 25.06.2023
Czcionka:

Sprzęt zakupiony w ramach #LaboratoraPrzyszłosci wykorzystywany był do nagłośnienia apeli i różnych uroczystości szkolnych oraz prowadzenie lekcji i treningów sportowych.

Zabawy klockami konstrukcyjnymi wpływa pozytywnie na rozwijanie sprawności umysłowej. Dzieci uczą się kształtów, liczenia, zasad prawidłowego łączenia elementów, który pozwoli na uzyskanie zaplanowanych rezultatów, wykorzystanie przez uczniów klocków zakupionych w projekcie do budowy różnych konstrukcji w oparciu o załączone schematy i wg własnych pomysłów. Budowanie usprawnienia zdolności manualne, rozwija pomysłowość uczniów, kreatywność, wyobraźnię, zachęca do zainteresowania pracą architekta i budowniczego.

Uczniowie coraz lepiej sobie radzą z modelowaniem w programie do drukowanie w 3D. Wystarczy dobry pomysł i trochę kreatywności a powstają różne  ciekawe prace.

   Czy matematykę można polubić? Pewnie. Jest ona „królową nauk” i towarzyszy nam na co dzień, o czym mogli się przekonać uczniowie klasy VII, którzy brali udział w zajęciach dotyczących prawidłowości matematycznych w otaczającym świecie. Podczas praktycznych działań uczniowie wycinali siatki graniastosłupów, a następnie zszywali je przy użyciu igieł i kolorowych nitek zakupionych w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości.  Na koniec przyklejali podstawą do kartki w zeszycie i pociągając za nitki, otrzymywali prostopadłościan, sześcian i inne graniastosłupy, które były pomocne przy analizie zadań ze stereometrii. Tego typu zajęcia są dobrą okazją do ćwiczenia spostrzegawczości i wyobraźni przestrzennej.

Jak zobaczyć to czego nie widać gołym okiem?

   Żeby więc zobaczyć to, czego zwykle nie można dostrzec gołym okiem, należy posłużyć się mikroskopem. Pozwala on nie tylko na obserwację bardzo małych obiektów, ale również na przyjrzenie się ich najmniejszym detalom. Podczas zajęć z biologii uczniowie zerkali z ogromną ciekawością w głąb mikroświata i przy użyciu mikroskopu świetlnego obejrzeli to wszystko, czego na co dzień nie widzimy, a co towarzyszy nam na każdym kroku i w każdym momencie naszego życia... Celem praktycznym zajęć w ramach programu#LaboratoriaPrzyszłości było zrozumienie przez uczniów potrzeby i konieczności stosowania mikroskopu oraz poznanie możliwości jakie daje jego zastosowanie w badaniach mikroświata, czego wymiernym efektem były ciekawe obserwacje i dowiedzenie, że poniekąd to właśnie mikroskop jest naszym oknem na mikroświat.Mikroskop jest jednym z podstawowych narzędzi pracy mikrobiologa. Jest to przyrząd optyczny przeznaczony do obserwacji bardzo małych przedmiotów lub ich szczegółów pod dużym powiększeniem. Zwiększając kąt widzenia,pod którym obserwuje się  badany obiekt, pomaga on w wytworzeniu na siatkówce oka większego obrazu oglądanego przedmiotu. Za jego pomocą uzyskujemy informacje dotyczące morfologii mikroorganizmów, ich struktury zewnętrznej, sposobu rozmnażania, podziału komórkowego, a także zdolności ruchu. Powiększenia uzyskiwane przez mikroskopy wynoszą od  kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy razy. Ponadto, dzięki zastosowaniu rozmaitych typów mikroskopów i różnych technik mikroskopowych, można oglądać wybrane szczegóły budowy badanych organizmów.Tego typu zajęcia pozwalają znacznie usprawnić proces dydaktyczny i ułatwiają współpracę z uczniami.

foto

Utworzono dnia 25.06.2023, 15:33

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Maj 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny